VOLUM 1: Stadiul de arta
15678
post-template-default,single,single-post,postid-15678,single-format-standard,bridge-core-3.0.2,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-28.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

VOLUM 1: Stadiul de arta

VOLUM 1: Stadiul de arta

CE STIM? Studiile privind competențele și capacitățile sociale și emoționale sunt o materie recentă în domeniul educației și psihologiei. Competențele sociale și emoționale sunt „abilitățile sociale și emoționale, cunoștințele, atitudinile și dispozițiile necesare pentru a stabili obiective, a gestiona comportamentul și a construi relații, inclusiv procesarea emoțională”. Inteligența emoțională este o abilitate învățată și constă în abilități, comportamente și atitudini specifice care pot fi învățate, aplicate și modelate. Dezvoltarea inteligenței emoționale ne permite să: • identificam și conștientizam emoțiilor cuiva; • facem față reacțiilor emoționale; • practicam autocontrolul și empatia; • să înțeleagem sentimentele altora; • învațăm să gestionam presiunile și frustrările; • imbunatatim capacitatea de a lucra in echipa; • ne acceptăm pe noi înșine și pe ceilalți.